• Podolský HIT - programuj micro:bit

Digitalizácia je tu a Slovensko je svedkami týchto zmien. To, ako bude vyzerať naša krajina o 20 rokov, záleží predovšetkým na novej smart generácii digitálne zručných ľudí, ktorí vyťažia z technológií maximum v prospech seba aj celej spoločnosti. To, že deti sú naša budúcnosť, nie je len prázdna fráza. Keď budú pripravené ony, bude pripravené aj Slovensko. V rámci projektu ENTER v spolupráci s Telekomom, SPy a Aj Ty v IT na nadácia Pontis rozhodla urobiť všetko pre to, aby ešte viac podporili a zlepšili podmienky pre ich rozvoj inovatívnym a zážitkovým spôsobom a priniesli aj ich učiteľom ďalší nástroj, ktorý im pomôže na ich hodinách.

26.10.2020 sme sa zapojili do grantovej výzvy ENTER pre školy 2020 – Digitálna generácia. Projekt s názvom Podolský HIT - programuj micro:bit vypracovala riaditeľka školy RNDr. Janka Schreiberová. Po mesiaci bol projekt 28.11.2020 vyhodnotený ako úspešný. V projekte získame 1000 € od Nadácie Pontis a 276 € ako spolúčasť od Rodičovského združenia. Za uvedené prostriedky zakúpime základné sady micro:bit „Učíme s Hardvérom“ pre celú triedu (20 ks) s príslušenstvom.

Súhrnné informácie o projekte: V rámci projektu sa prostredníctvom webinárov vyškolia učitelia informatiky na prácu s minipočítačom BBC micro:bit. Zakúpime základné sady minipočítačov pre jednu učebňu (20 sád). Na hodinách informatiky v 6.- 9. ročníkoch začneme s výučbou programovania BBC micro:bit hravou formou. Nastavíme zmenu učebných osnov informatiky. Po zvládnutí základov programovania žiakmi ich budeme viesť k tvorbe kreatívnych projektov podľa vlastnej fantázie. Uskutočníme triedne súťaže v programovaní a celoškolskú súťaž s názvom "Čo dokáže môj minipočítač", čím povzbudíme žiakov k samostatnej tvorivej činnosti na hodinách informatiky a na robotickom krúžku. Najlepšie programy predvedieme žiakom 1. stupňa. Dátum začatia projektu: 01.12.2020 Dátum ukončenia projektu: 31.05.2021.

Ciele projektu:

• Posunúť úroveň vzdelávania žiakov našej základnej školy v oblasti programovania a digitálnych technológií
          • Povzbudiť žiakov k samostatnej tvorivej činnosti prostredníctvom vlastných projektov s programovateľnými minipočítačmi
          • Posilniť správne sebavedomie žiakov riešením na ich úrovni zvládnuteľných úloh v programovaní mikropočítačov
          • Vzbudiť u žiakov záujem o technické stredné školy a zlepšiť ich digitálne zručnosti

Očakávané kvantitatívne výsledky projektu:

Do projektu sa zapojí približne 85 žiakov 2. stupňa, 3 učitelia informatiky , približne 130 žiakov 1. - 5. ročníkov sa zapojí nepriamo. Počet aktivít, podujatí v súvislosti s projektom: 30 hodín robotického krúžku približne, 40 hodín programovania na hodinách informatiky v 6. - 9. ročníku, 7 hodín prezentácií vlastných projektov pred žiakmi 1. - 5. ročníkov, 4 triedne súťaže v tvorbe vlastného projektu "Čo dokáže môj minipočítač" ,1 celoškolská súťaž v tvorbe vlastného projektu "Čo dokáže môj minipočítač".

Harmonogram projektu:

Hodiny informatiky v 6. roč. december 2020, január, február 2021

Po úprave učebných osnov informatiky sa v každom ročníku bude venovať
          10 vyučovacích hodín práve základom programovania BBC micro:bit.

Hodiny informatiky v 7. roč.
          Hodiny informatiky v 8. roč. marec, apríl, máj 2021
          Hodiny informatiky v 9. roč.
          Popoludnia na robotickom krúžku december 2020 - máj 2021

Šikovnejší žiaci na robotickom krúžku sa okrem programovania robotov v Lego
          mindstorms budú venovať aj programovaniu BBC micro:bit. Je predpoklad,
          že tieto deti zvládnu programovanie do väčšej hĺbky a budú mať kreatívnejšie
          nápady na tvorbu projektov s BBC micro:bit. Robotický krúžok využijeme
          aj na súťaž, žiaci, ktorí budú šikovní počas vyhlásenej súťaže, ale nebudú im na tvorbu stačiť hodiny informatiky, môžu v tvorbe pokračovať popoludní práve na stretnutiach robotického krúžku.

Triedne súťaže "Čo dokáže môj minipočítač" pre 6. a 7. ročník február 2021 Vyučovanie programovania na hodinách informatiky sa zakončí v každej triede
          súťažou o najzaujímavejší projekt. Ak by sa projekty nestihli realizovať na
          hodinách informatiky, využijú sa popoludnia na robotickom krúžku.
          Triedne súťaže "Čo dokáže môj minipočítač" pre 8. a 9. ročník máj 2021
          Celoškolská súťaž "Čo dokáže môj mikropočítač" máj 2021 Najlepšie projekty, ktoré vzídu z triednych súťaží, postúpia do celoškolskej súťaže,
          kde porota projekty vyhodnotí. Žiaci budú súťažiť o hodnotné ceny, ktoré
          získame od sponzorov školy.
          Prezentácie najlepších projektov máj 2021 Najlepšie projekty z  celoškolskej súťaže Čo dokáže môj minipočítač" predvedú
          ich tvorcovia v každej triede 1. - 5. ročníka, svoj projekt budú musieť dokázať
          vysvetliť a obhájiť pred žiakmi iných ročníkov, čím u nich získajú obdiv a prestíž.